Teraz cię mam, ty sukinsynu

Skrót: TCMTS,
ang. NIGYSOB Now I Gotcha, You S.O.B, Now I’ve Got You Son of a Bitch)

Klasyczną odmianę gry najłatwiej zaobserwować w pokerowej rozgrywce, dzieje się tak wtedy, kiedy przestaje chodzić o to żeby „zrobić pokera” tylko, o to, że ktoś jest na twojej łasce.

Co do zasady chodzi o to, w jaki sposób ludzie reagują w różnych sytuacjach społecznych.

W dyskoncie spożywczym na linii kasjer – klient dochodzi do następującej sytuacji. Klient po odejściu od kasy orientuje się, że kasjer pomylił się w wydawaniu o 5 zł. Zawraca.

Nie jest to tak nieznacząca kwota przy klasycznym „2 grosze będę winna”, ale też nie na tyle znacząca, żeby stanowiła o przetrwaniu następnego miesiąca.

Klient 1: Zwraca uwagę na błąd. „Jeśli dobrze liczę zaszła pomyłka, powinien wydać mi pan/pani 15 zł, a nie 10, proszę o sprawdzenie„. Kasjer, odpowiada coś w stylu: „Rzeczywiście! Racja. Najmocniej przepraszam…”. W zależności od tego w jakim humorze jest klient, może odpowiedzieć w zasadzie tylko: „ok” albo „ważne, że wyjaśniliśmy sytuację” i wzajemnie mogą życzyć sobie dobrego dnia.

Klient 2: Zawraca i momentalnie napada na kasjera oskarżając go o nieuczciwość, nie odnosi się do sytuacji ale do kompetencji (kto uczył cię liczyć?! ew. ciekawe ile na takich pomyłkach dorabia do pensji). Kasjer nie może po prostu zająć się wyjaśnieniem sprawy, czy też naprawieniem własnej pomyłki, zostaje postawiony w sytuacji, w której musi się bronić. Im bardziej się broni, tym mocniej gra się rozkręca.

Teraz cię mam sukinsynu – może być również grą małżeńską – jeśli mąż lub żona na poziomie nieświadomym wysyłają sobie komunikaty na linii Rodzic – Dziecko, a nie Dorosły – Dorosły.

Dorosły: „Widzisz, źle postąpiłeś”.
Dorosły: „Rzeczywiście. Dzięki tobie to zauważyłem”.

Rodzic: „Obserwowałem cię czujnie w nadziei, że powinie ci się noga”.
Dziecko: „Tym razem mnie złapałeś”.
Rodzic: „Tak, i zaraz dam ci odczuć całą siłę mej wściekłości„.

  • Wewnętrzna psychologiczna – Usprawiedliwienie wściekłości.
  • Zewnętrzna psychologiczna – uniknięcie konfrontacji z własnymi wadami.
  • Zewnętrzna społeczna – zawsze na ciebie czyhają.
  • Biologiczna agresywna wymiana
  • Korzyść egzystencjalna — ludziom nie można ufać.

Usprawiedliwienie

Ofiara, Agresor

(1) Prowokacja — Oskarżenie, (2) Obrona — Oskarżenie.
(3) Obrona — Ukaranie.

Zawiść

(1) Tym razem cię złapałem. (2) Zazdrosny mąż.

Podobne wpisy