O blogu

Czasem niektórzy ludzie mogą myśleć, że są „chorzy”, a może się okazać, że są po prostu ludzcy. I coraz więcej ludzi staje przed tak sformułowanym „problemem terapeutycznym”.

Niestety, my terapeuci zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy bardami. W rezultacie nie dopełniamy mnóstwa z tego co, co tak naprawdę moglibyśmy zrobić. Nasze sposoby narracji ograniczają się do czterech rodzajów: o charakterze epickim, komicznym, detektywistycznym i realistycznie społecznym. Bierzemy wszystko, co do nas dociera – bez względu na to, jak bardzo namiętny i erotyczny, tragiczny i wzniosły, dziwaczny i arbitralny charakter ma ów materiał – po czym wtłaczamy go w jeden z naszych czterech trybów narracji (…) Ci , którzy zajmują się literaturą, od dawna już dostrzegają psychologię w fikcji literackiej. Najwyższy czas, żebyśmy teraz my zaczęli dostrzegać fikcję literacką w psychologii. 

James Hillman, Uzdrawiające fikcje. Poetyka psychoterapii – Freud, Jung, Adler

Blog właśnie temu ma służyć, dostrzeganiu fikcji literackiej w psychologii. Jung pisał, że prawda o przyczynach zaburzeniach lękowych to żadna prawda, tylko osobiste wyznania autora, nieistotne czy autorem był ktoś kto nazywał się Freud, Jung czy Adler.

Podobne wpisy